• Özel Özkonak Yeraltı Şehri Turu: Özkonak Yeraltı Şehri de binlerce yıllık tarihi ile yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı olmaktadır. Kapadokya gezinizde Özkonak Yeraltı Şehri Turu ile siz de bu olağanüstü yapıyı ziyaret edebilirsiniz.
  • Özel Özkonak Yeraltı Şehri Turu: Özkonak Yeraltı Şehri de binlerce yıllık tarihi ile yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı olmaktadır. Kapadokya gezinizde Özkonak Yeraltı Şehri Turu ile siz de bu olağanüstü yapıyı ziyaret edebilirsiniz.
  • Özel Özkonak Yeraltı Şehri Turu: Özkonak Yeraltı Şehri de binlerce yıllık tarihi ile yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı olmaktadır. Kapadokya gezinizde Özkonak Yeraltı Şehri Turu ile siz de bu olağanüstü yapıyı ziyaret edebilirsiniz.
  • Özkonak Yeraltı Şehri
  • VIP Araç
  • VIP Rehberlik Hizmeti
Özkonak Yeraltı Şehri de binlerce yıllık tarihi ile yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı olmaktadır. Kapadokya gezinizde Özkonak Yeraltı Şehri Turu ile siz de bu olağanüstü yapıyı ziyaret edebilirsiniz.

Kapadokya doğal ve tarihi birçok yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında manzarası birbirinden güzel sayısız vadi yer almakta. Aşıklar Vadisi, Güllüdere Vadisi, Güvercinlik Vadisi gibi büyüleyici yerleri gezmek istiyorsanız katılabileceğiniz birçok tur var. Kapadokya at turu, ATV turu veya deve turu bunlara örnektir. Hatta, yürümeyi sevenlerin katılabileceği özel vadi yürüyüş turları da mevcut. Tabii ki, Kapadokya’nın güzelliği peri bacaları ile vadilerinden ibaret değil. Bunların yanı sıra, Kapadokya yeraltı şehirleri ile de meşhurdur. Bu yeraltı şehirlerinin tarihi milattan önceki yıllara dayanmaktadır. Özkonak Yeraltı Şehri Turu bunlar arasında en çok dikkat çekenlerdendir.

Kapadokya birçok yeraltı şehrine ev sahipliği yapıyor. Bu şehirler geçmişte Kapadokya bölgesinde yaşayan insanların hem depo olarak hem de savaş zamanlarında sığınak olarak kullandığı bölümlerden oluşuyor. Binlerce insan kapasiteli olan Kapadokya yeraltı şehirleri tüneller yoluyla birbirleri ile de bağlantılı. Çok eski yıllarda, insan gücü ile inşa edilen bu yapılar görenleri hayrete düşürüyor. Bu nedenle, Kapadokya yeraltı şehirleri çok sayıda ziyaretçiye kapılarını açmaktadır.  Üstelik, yeraltı şehri turları özel turların yanı sıra grup turları olarak da düzenlenmektedir. Yani, dilerseniz Özkonak ile birlikte Kaymaklı Yeraltı Şehri’ni de gezebilirsiniz. Bunun için de Kapadokya Mavi Tur'a katılabilirsiniz.

Özkonak Yeraltı Şehri

Kapadokya bölgesi Erciyes Dağı, Hasan Dağı ve Güllü Dağı’nın püskürttüğü lavlardan oluşmuştur. Bu yumuşak tüf tabakaları zamanla aşınarak peri bacalarını ve eşsiz vadileri meydana getirmiştir. Bunların dışında, binlerce yıl önce insanlar da bu yumuşak tabakaları oyarak barınaklar inşa etmişler. Bunlardan biri de Özkonak Yeraltı Şehri’dir. Özkonak Yeraltı Şehri’nin ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmiyor. Ancak, araştırmalar sonucu milattan önce 400 yıllarında inşa edildiği düşünülmektedir. Kapadokya’nın pek çok bölgesinde olduğu gibi Özkonak da birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunlar arasında Hititler, Persler ve Romalılar bulunmakta. Hatta, Özkonak bölgesinin Geç Hitit döneminde yerel prensliklerin konakladığı yer olduğu söylenmektedir.

Özkonak Yeraltı Şehri Nerede?

Tarihi milattan önce 400’lü yıllara dayanan Özkonak Yeraltı Şehri 1972 yılında ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Şehir müze yeraltı müzesi olarak hizmet veriyor. Özkonak Yeraltı Şehri Nevşehir Avanos ilçesine bağlı Özkonak kasabasında yer almakta. Şehrin Avanos’a uzaklığı 14 km’dir. Bunun dışında, Nevşehir’e uzaklığı ise yaklaşık olarak 35 kilometre. Ek olarak, Göreme ile Özkonak arasında da yaklaşık 23 km bulunmakta. Nevşehir Özkonak Yeraltı Şehri gezinizi özel veya grup turlarına katılarak ziyaret edebilirsiniz.

Özkonak Yeraltı Şehri Hakkında Bilgi

Nevşehir Özkonak Yeraltı Şehri 1972 yılında ziyarete açılmıştır. Ancak, şehir hala tamamen temizlenmemiştir. Özkonak Yeraltı Şehri toplamda 4 kattan oluşuyor. Bu yeraltı şehri günümüzdeki apartmanlar gibi dizayn edilmiş. Özkonak Yeraltı Şehri’nin ilk katı ahır olarak inşa edilmiş. Hayvanların alt katlara taşınmasının zor olmasının bunda etkili olduğu düşünülüyor. Diğer katlarda ise küçük odalar ve salonlar yer alıyor. Bu odaların bir kısmı saklanma ve barınma amacıyla kullanılmış. Bunun yanında, odaların bazılar erzak deposu olarak da kullanılmış. Bunlara ek olarak, yeraltı şehrinde şarap mahzenleri ve su depoları da yer alıyor. Hatta, Özkonak Yeraltı Şehri’nde su kuyuları ve mezarlıklar dahi bulunmakta. Bunun yanında, görenleri en çok hayrete düşüren şey ise yeraltı şehrinin son katında dar bir tünelle ulaşılan bir hapishane yer alması.

Özkonak Yeraltı Şehri 4 kattan oluşmakta. Ancak, diğer yeraltı şehirlerinde olduğu gibi burada da havalandırma kanalları sayesinde rahatça nefes alınabilmekte. Ancak, müze girişinde de belirtildiği gibi astım ve yüksek tansiyon hastalarının girmemesi gerekmektedir. Yerin metrelerce altına uzanan bu şehirde aydınlatma için duvarlara oyuklar açılmış. Bu oyuklara yerleştirilen kandiller sayesinde geçmişte yaşayan insanlar uzun süre karanlıkta yaşayabilmişler. Yeraltı şehrinin dikkat çeken bir diğer özelliği de haberleşme için açılmış oyuklar bulundurması. Özkonak Yeraltı Şehri de diğer yeraltı şehirleri gibi savunma amacıyla inşa edilmiş. Savaş zamanlarında birçok insan bu şehre sığınarak hayatta kalmış. Ancak, Özkonak Kaymaklı ve Derinkuyu Yeraltı Şehirlerinden bu noktada ayrılıyor. Şehirdeki kapılarda düşmanlara kızgın yağ dökmek ve mızrak atmak için açılmış boşluklar varmış. Yani, diğerlerinden farklı olarak Özkonak yalnızca savunma amacıyla değil saldırı amacıyla da kullanılmış.

Özkonak Yeraltı Şehri Tarihçesi

Araştırmalara göre, Nevşehir Avanos Özkonak Yeraltı Şehri milattan önce 400’lü yıllarda inşa edilmiş. Bu bölgenin Geç Hitit döneminde yerel prensliklerin mekânı olduğu söyleniyor. Daha sonra ise Persler ve Romalılar bölgeye sahiplik yapmış. Şehir toplam 4 kattan oluşmakta. Ahır, mutfak, erzak ve su depoları, şarap mahzenleri, odalar ve salonlardan meydana gelmekte. Bunun yanında, haberleşmeyi sağlayan oldukça küçük oyuklar bulunuyor. Bu haberleşme kanalları sayesinde düşman saldırısında katlar arası haberleşme sağlanabiliyordu. Ayrıca, şehirde bir de hapishane yer alıyor. Bu yüzden, Özkonak oldukça ilgi çekici bir yeraltı şehri.

Ek olarak, bu yeraltı şehrinde düşmanlara saldırmak amacıyla kapılarda delikler de yer alıyor. Bu deliklerin mızrak atmak ve kızgın yağ dökmek için kullanıldığı düşünülüyor. Diğer yeraltı şehirleri yalnızca savunma amacıyla kullanılıyordu. Bu nedenle, Özkonak Yeraltı Şehri bu yönüyle diğer yeraltı şehirlerinden ayrılıyor. Bunun yanı sıra, bu yeraltı şehri diğer yeraltı şehirlerinden de daha küçük. Örneğin, Kaymaklı Yeraltı Şehri 8 kattan oluşuyor. Bunun dışında, henüz tamamen temizlenmeyen yeraltı şehrinde 4 mezar, 8 kuyu ve 3 havalandırma yer almakta. Tarihi yapısı ile oldukça ilgi çeken bu yeraltı şehri her yıl hem yurt içinden hem de yurt dışından çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Özkonak Yeraltı Şehri Nasıl Bulundu?

Kapadokya bölgesinde 200 civarında yeraltı şehri bulunmaktadır. Bunlar tarihin farklı dönemlerinde inşa edilmiştir. Ancak, çoğu yeraltı şehrinin tarihi milattan önceki yıllara dayanmaktadır. Bu yeraltı şehirlerinde yaşayan insanlar savaş zamanlarında düşmanlardan kaçmak için kullanmış. Bu nedenle, insanların bir süre orada yaşayabilmesi için erzak depoları, su kuyuları ve hayvanları barındırmak için yapılan ahırlardan oluşmaktalar. Dahası, bu şehirler olağanüstü havalandırma kanalları da barındırıyor. Özkonak Yeraltı Şehri'nde bunlara ek olarak haberleşme kanalları, hapishane ve saldırı amaçlı kapılara açılmış delikler de bulunmakta.

Özkonak Yeraltı Şehri ilk olarak Latif Acar tarafından keşfedilmiş. Latif Acar, bahçesindeki yeraltı odalarını ilk keşfettiğinde soğuk hava deposu olarak kullanmış. Yiyeceklerini burada muhafaza etmiş. Daha sonra bahçesini sularken suyun bir kısmının yerin altına süzüldüğünü fark etmiş. Bunun üzerine, kullandığı odalardan daha fazlası olabileceğini düşünmüş. Daha sonra, belediye ekipleri ve bakanlık bölgede kazı çalışmalarına başlamış. Böylelikle, 4 kattan oluşan Özkonak Yeraltı Şehri'ni keşfetmişler. Halen tüm bölümleri temizlenemeyen bu şehri 1972 yılında ziyarete açmışlar. İlgi çekici yapısı ile her yıl binlerce ziyaretçi bu şehre gelmektedir. Siz de Özkonak Yeraltı Şehri Turu ile bu eşsiz tarihi yapıyı yakından görebilirsiniz.

Özkonak Yeraltı Şehri Turu Ücreti

Kapadokya bölgesi 200 civarında yeraltı şehrine sahiptir. Kapadokya’daki en önemli yeraltı şehirlerinden biri de İdiş Dağı’nın kuzey yamacında yer alan Özkonak Yeraltı Şehri’dir. Nevşehir Özkonak Yeraltı Şehri Milattan Önce 400’lü yıllara dayanmaktadır. Ayrıca, diğer yeraltı şehirlerinden farklı olarak Özkonak’ın son katında bir de hapishane yer almaktadır. Oldukça ilginç haberleşme kanalları da bulunmakta. Üstelik, bu haberleşme kanallarını aynı zamanda havalandırma olarak da kullanmışlar. Savunmanın dışında düşmanlara saldırma amacıyla da kapılara delikler açılmış. Özkonak Yeraltı Şehri her yönüyle olağanüstü ve oldukça ilgi çekici bir şehir. Bu şehri gezmek ve görmek için Özkonak Yeraltı Şehri Turu'na katılmanız yeterlidir.

Özkonak Yeraltı Şehri Turu'nun ücreti

1 Kişi : 182 Euro Kişi başı 

2 Kişi : 110 Euro Kişi başı 

3 Kişi : 86 Euro Kişi başı 

4 Kişi : 75 Euro Kişi başı

şeklindedir.

Özkonak Yeraltı Şehri Turuna Neler Dahil

Araç

Rehber

Müze girişi

Transfer

Öğle yemeği

Otopark ücretleri

Özkonak Yeraltı Şehri 1972 yılında ziyarete açılmıştır. Tarihi birçok olaya ve savaşlara tanıklık etmiştir. Ayrıca, çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. İlgi çekici yapısı ve diğer yeraltı şehirlerinden farklı olan özellikleri ile her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmekte. Özkonak Yeraltı Şehri Turu Kapadokya’daki en önemli yeraltı şehirleri arasında yer almaktadır. Halen tamamen temizlenmemiştir. Buna rağmen birçok tarihi kanıtı günümüze kadar ulaştırmaktadır. Bu nedenle bu yeraltı şehri mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken bir yapıdır. Özkonak Yeraltı Şehri Turu araç, yeraltı şehrine transfer ve otopark ücretleri dahildir. Bunun dışında, yeraltı şehrine giriş ücretleri de tur ücreti kapsamında yer almaktadır. Ayrıca, Özkonak Yeraltı Şehri Turu esnasında yiyeceğiniz öğle yemeği de bu ücrete dahildir.

Özkonak yeraltı şehri oldukça etkileyici bir tarihi yapıdır. Bu tarihi yapıyı tüm detayları ile gezebilmeniz ve öğrenebilmeniz için bu yapıyı iyi bilen tecrübeli bir rehber de turumuzda size eşlik edecektir. Bu tur ile Kapadokya için oldukça önemli olan yeraltı şehirlerinden Özkonak’ı ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz Özkonak ile birlikte Kaymaklı yeraltı şehrini de Kapadokya Mavi tura katılarak ziyaret etme şansını elde edebilirsiniz.DAHİL OLANLAR:
Rehberlik Hizmeti
VIP Araç Hizmeti


HARİÇ OLANLAR:
Kişisel Harcamalar

YORUMLAR

İlk yorumu siz yapınEK BİLGİLER

Detaylı bilgiye aşağıdaki linkte bulunan tur sayfamızdan ulaşabilirsiniz;

Özkonak Yeraltı Şehri Turu

AKTİVİTE DETAYLARI
AKTİVİTE KODU:
#49
LOKASYON:
Kapadokya
ULAŞIM
Minibüs, Van    Diğer   
İPTAL POLİTİKASI:
İptal ve iade politikasına sitemizin en alt kısmında yer alan (footer) iptal, iade ve rezervasyon koşulları linkinden detayları okuyarak ulaşabilirsiniz.

TARİH VE FİYATLAR

185

1 Gün

​Bu program hakkında bilgi istiyorum
Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak formu doldurunuz.


En kısa zamanda bilgi gönderilecektir.

SORULARINIZ İÇİN TIKLAYIN

Özel Özkonak Yeraltı Şehri Turu ve diğer hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.