HTR (HIT THE ROAD) Tourism Travel Agency

AYDINLI TUR.SEY.SAN VE TİC.LTD.ŞTİ.

Kapadokya Mavi Tur

Kapadokya’nın özellikle güney bölgesindeki ziyaret alanlarını kapsayan bir turdur.…
  • Yeraltı Şehir Turu (Yaklaşık 2-3 km yürüyüş)
  • Kızılçukur Vadisi (1.5 saatlik yürüyüş)
  • Güvercinlik Vadisi
  • Çavuşin Köyü

Kapadokya Mavi Tur


Kapadokya Mavi Tur Kapadokya Bölgesi’nde düzenlenen üç kapsamlı tur seçeneğinden biridir. Bu turlar Kapadokya Kırmızı Tur, Kapadokya Yeşil Tur ve Kapadokya Mavi Tur olarak ayrılmaktadır. Ayrıca bu turları bölgesel turlar olarak adlandırmak da mümkündür. Başka bir deyişle, bölgesel turların amacı Kapadokya Bölgesi’ndeki birbirine yakın ziyaret noktalarını bir araya getirerek tek bir paket halinde misafirlerimize sunmaktır. Hazırladığımız her bir tur seçeneği birbirinden farklı bileşimlerden oluşmakta ve dolayısıyla farklı deneyimler vaat etmektedir.

Bu tur bileşenlerinin biraz da bölgesel yapıların dağılımından kaynaklandığını söylemek mümkündür. Acente olarak, siz misafirlerimize en uygun seçenekleri oluşturmayı önemsiyoruz. Ve ayrıca en konforlu tur hizmetini sağlamayı da son derece önemsemekteyiz. Bu yüzden, Kapadokya Mavi Tur gezimiz için düzenlenen rota tamamen bu amaca hizmet etmektedir. Ayrıca, her tur için belirlenen rota birbirinden farklıdır. Bu nedenle sunulan tur paketlerini misafirlerimizin kendi istek ve beklentileri doğrultusunda seçmelerini tavsiye etmekteyiz.

Turlar özellikle günübirlik olacak şekilde, yani 1 gün içerisinde gezilebilecek yoğunlukta ayarlanmaktadır. Kapadokya Mavi Tur için başlangıç saati 09.30 olarak belirlenmektedir. Genellikle günün erken saatlerinde başlayan tur gün batımı ile son bulmaktadır. Böylelikle tur yaklaşık 9-10 saatlik bir zaman dilimini kapsamaktadır. Ve bu, misafirlerimize yoğun fakat eşi benzeri olmayan bir tecrübe sunmaktadır.


Kapadokya Mavi Tur Nedir?

Kapadokya Mavi Tur, Kapadokya’nın özellikle güney bölgesindeki ziyaret alanlarını kapsayan bir turdur. Gizemli mekânlara ve yürüyüşe tutkuluysanız bu tur tam da size göre demektir. Zira tur kapsamında pek çok vadiyi, yer altı şehrini, köyü ve peri bacalarını keşfetme fırsatı bulacaksınız. Ayrıca uzun yürüyüş rotaları ile bölgeyi daha yakından gözlemleme şansınız olacaktır. Kapadokya Mavi Tur rotası, kapsadığı bölge bakımından merkezden daha uzak alanları keşfetmenize olanak sağlamaktadır.

Tur içerisindeki her lokasyon kendine özgü bir his, gizem ve tarih barındırmaktadır. Özellikle yer altı şehirlerinde ve tarihi köylerde keşfedebileceğiniz yaşanmışlık izleri şaşırtıcı derecede gerçek ve büyüleyicidir. Yeraltı şehrini keşfederek başlayan gün, toplamda 5 durak noktasıyla beraber Güvercinlik Vadisi'nde son bulmaktadır. Misafirlerimizin istek ve ihtiyaçlarını düşünerek her ayrıntısıyla planlanmıştır Kapadokya Mavi Tur. Ve bu tur, gezinizin sonunda seyir zevki yüksek bir anı olarak hafızalarınıza kazınacaktır.


Kapadokya Mavi Tur Rotası;

Yeraltı Şehir Turu (Yaklaşık 2-3 km yürüyüş)

Kızılçukur Vadisi (1.5 saatlik yürüyüş)

Çavuşin Köyü

Öğle Yemeği

Güvercinlik Vadisi

Otele Dönüş


Kapadokya Mavi Tur Fiyatı

Kapadokya Mavi Tur için acentemiz tarafından belirlenen ücret yaklaşık 50 USD'dir. Bu fiyatı acenteler kişi başı olarak belirlemiştir. Bu nedenle bunu, grup fiyatı olarak düşünmemelisiniz. Kapadokya Mavi Tur, Kırmızı Tur ve Yeşil Tur Kapadokya’nın üç farklı bölgesini temsil etmektedir. Dolayısıyla bu üç tur için de sunulan hizmetlerin içerikleri değişmektedir. Bölgede bulunan gezi noktalarından en popüler olanlar ve mutlaka görülmesi gereken en önemli noktalar her tur paketine eklenmiştir. Her tur paketinin içeriğine göre temaları da değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle her paket bu gibi değişkenler göz önüne alınarak fiyatlandırılmaktadır.

Ayrıca farklı sitelerde yapacağınız fiyat araştırmaları sizi yanıltmasın. Öyle ki bazı durumlarda siteler güncellenmemiş olup sizi yanıltabilmektedir. Turlar için fiyat araştırması yapan misafirlerimizin bu durumu göz önünde bulundurmalarını önemle rica ederiz.

Her şeyden önce misafirlerimizi mağdur etmemek için çalışırız. Ayrıca her zaman doğru ve güncel bilgilendirmeler yapmak en önemli politikalarımızdan biridir. Bu nedenle turlara dair bilgiler ve belirtilen ücretler her daim güncel tutulmaktadır. Dolayısıyla acentemiz tarafından belirlenen kişi başı 500 TL olan fiyatımız 2022 yılına ait güncel fiyattır. Son olarak belirtelim; 6 yaşının altında olan minik misafirlerimiz için herhangi bir ücret ödemenize gerek olmamaktadır.


Kapadokya Mavi Tur Ücretine Neler Dahil?

Her türlü beklenti ve ihtiyaca karşılık verecek şekilde hazırlanan program, misafirlerimizin konforu göz önünde bulundurulacak şekilde düzenlenmiştir. Sağlanan hizmet kalitesi düşünüldüğünde, misafirlerimiz için en uygun ücretlendirmeyi yapmaya gayret göstermekteyiz. Öyle ki yapılan tüm aktiviteler ve dahil hizmetler için ekstra olarak herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Ücrete Dahil Olan Tüm Hizmetler Şu Şekildedir;

Otelden Alınma

Rota Kapsamındaki Yerlerin Gezisi

Profesyonel Bir Rehberlik Hizmeti

3 Çeşit Öğle Yemeği

Otele Dönüş


Kapadokya Mavi Tur Programı

Sabah 09.30 itibariyle, Kapadokya Mavi Tur yolculuğunda maceranın ilk durağı olan Özkonak Yeraltı Şehri'ne doğru yola çıkılmaktadır. Çok da uzun denemeyecek bir araba yolculuğu sonrasında Özkonak Yeraltı Şehri'nin bulunduğu bölgeye varılmaktadır. Gezerken tarihin dokusuna erişmiş hissi alacağınızdan ve belki de hayrete düşeceğinizden hiç şüphemiz yok.

Tarihin izleri arasında yapılan birkaç saatlik bir gezinin ardından bir diğer gezi noktası olan Kızılçukur Vadisi’ne gidilmektedir. Özellikle güneşli bir günde sizi bütün ihtişamıyla karşılayacak olan vadide yaklaşık 1.5 saatlik bir yürüyüş planlanmıştır. 1.5 saatlik bir yürüyüş gözünüzü korkutuyor olabilir. Ancak ne var ki, içinde bulunduğunuz bölgenin görkeminden gözleriniz kamaşacak ve böylece zamanın nasıl geçtiğini dahi anlamayacaksınız.

Yürüyüşün ardından, bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çavuşin Köyü'ne gidilmektedir. Adeta tarihin kalıntıları arasında geziyormuş gibi hissedersiniz bu köyde. Ve bu köy, şaşırtıcıdır ki günümüzde dahi yaşam alanı olarak kullanılmaktadır.

Köy gezimizin bitişi yaklaşık olarak günün öğlen saatlerine denk gelmektedir. Dolayısıyla iyiden iyiye yorulmuş olabilir ve enerjiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu sebeple günün dördüncü durağı öğlen yemeği olarak belirlenmiştir. Misafirlerimizin yiyecek ihtiyaçlarını giderdikleri 1 saatlik bir molanın ardından “Karnını doyurmak kadar ruhunu doyurmak da gereklidir.” sloganı ile yola devam edilmektedir.

Kapadokya Mavi Tur kapsamında, gezimizin beşinci ve son durağı olan Güvercinlik Vadisi’ne gidilmektedir. Dünya çapında duyulmuş bir üne sahip olan bu vadi, Kapadokya Bölgesi’nde günün sonunda güneşi batırmak için seçilebilecek en doğru noktadır.

Böylelikle Kapadokya Mavi Tur, misafirlerimiz gün batımının güzelliğiyle büyülendikten sonra Güvercinlik Vadisi’nde sona ermektedir. Son olarak misafirlerimiz araçlarla alınarak otele geri götürülmektedir.


Kapadokya Yeraltı Şehirleri

Kapadokya Bölgesi’ndeki yeraltı yapılanmalarının sayıları 150-200 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Ancak hala tam olarak açılamamış olan çok fazla şehir olduğu da düşünürsek olursa bu şehirlerin sayısı neredeyse kimsenin bilemeyeceği kadar fazladır. Eski zamanlarda tehlike anlarında bölge halkının tamamının yeraltı şehirlerinde yaşadıkları düşünülürse bu durum hiç de garip değildir. Sayısı bilenemeyecek kadar fazla yeraltı şehri olduğu doğrudur. Ancak bunlardan üç tanesi bugün hem yerli hem de yabancı turistler için en popüler olanlarıdır. Bu üç popüler yeraltı şehri; Derinkuyu Yeraltı Şehri, Özkonak Yeraltı Şehri ve son olarak Kaymaklı Yeraltı Şehri’dir.

Bu kaya yerleşimlerinin çoğu bölge halkları tarafından tüflerin derinlere doğru oyulmasıyla inşa edilmiştir. Konumu sebebiyle kervanların veya düşman toplulukların yollarının üzerinde bulunan Kapadokya bölgesi tarih boyunca bir köprü görevi görmüştür. Yol üzerinde bulunmalarının bir sonucu olarak yağmalanmaya maruz kalan bölge halkı, düşmanlardan korunmak için bölgenin toprak yapısını kullanmıştır. Tehlike anlarında kendi inşa ettikleri yeraltı şehirlerine inen halk, düşman ordularından öyle iyi gizlenirmiş ki onları o bölgede kimsenin yaşamadığına inandırırmış.


Özkonak Yeraltı Şehri

Turumuzun ilk durağı olan Özkonak Yeraltı Şehri, İdiş Dağı’nın kuzey bölgesindeki yamaçlarında kurulmuştur. Kolay aşınabilen tüf tabakalarının son derece yoğun olduğu bu alanın Avanos’a olan uzaklığı yaklaşık 14 km’dir. O dönemin şartlarına baktığımızda mühendislik harikası denebilecek kadar iyi şekilde inşa edilen Özkonak Yeraltı Şehri 4 ayrı kattan oluşmaktadır. Tek bir katla yetinilmemesinin sebebi ise nüfus yoğunluğudur.

Öyle ki, tehlike anlarında şehrin tamamının gizlenmesine yetecek kadar büyük şekilde inşa edilmesi gerekmiştir. Ne var ki sadece insanların değil bölge halkının hayvanlarının da saklanması gerekmiştir. Apartman gibi katlı şekilde inşa edilmesindeki bir başka amaç da budur. Bu nedenle 4 kat derine kadar inen Özkonak Yeraltı Şehri için yaklaşık 2-3 km’lik yürüyüş rotası belirlenmiştir. Sonuç olarak, tüm bunlardan hareketle o dönemki yoğunluğu anlayabilmek mümkündür.

Kapadokya Yeraltı Şehirler için bazı ortak noktalar mevcuttur. Yaşamlarını devam ettirebilmeleri adına açtıkları su kuyuları, hava bacaları ve girişlerin ağzını kapatarak saklanmalarına yardımcı olan kayalar bunlara örnektir. Ancak Özkonak Yeraltı Şehri diğer yeraltı şehirlerinde bulunmayan iki ayrıntı daha içermektedir. Bu ayrıntılardan biri farklı katlarda bulunan halkın haberleşmesini mümkün kılan, oldukça dar fakat uzun olacak şekilde inşa edilmiş haberleşme delikleridir. İkinci fark ise şehirlerin girişini kapatan devasa kayalar üzerinde açılmış deliklerdir. Bu delikler aracılığıyla mızrak fırlatmak gibi savunma yolları mümkün kılınmıştır. Sonuç olarak bu farklılıklar Özkonak Şehri'ni diğer yeraltı şehirlerinden ayıran en önemli iki özelliktir.

Tüm bunlardan hareketle; Kapadokya Mavi Tur kapsamında yapılan Özkonak Yeraltı Şehri gezisi, o dönemden taşıdığı izlerle siz misafirlerimizi büyüleyecektir. Tarihin gizemlerini keşfediyormuşsunuz hissi peşinizi bırakmayacak ve gördüğünüz her bir ayrıntıya ayrı anlamlar yükleyebileceksiniz.


Kapadokya Kızıl Vadi

Kapadokya Mavi Tur çerçevesinde ikinci durak olan Kapadokya Kızıl Vadi devasa bir alanı kapsamaktadır. Öyle ki yalnızca tek bir ilçe sınırları içinde değildir, üç farklı ilçeye dek yayılmış bir konumdadır. Turumuzun ilk durağı olan Özkonak Yeraltı Şehri gezisinden hemen sonra rotamıza bu gezi noktasının eklenmesi boşuna değildir. Yeraltının gizemleriyle büyülendikten hemen sonra Kızıl Vadi’nin ferah ortamı ve ihtişamlı yapısı size kucak açacaktır.

Şüphesiz ki bu vadi, adını kendi kızıl topraklarından almaktadır. Kızıl renginin sebebi ise içerdiği tüfün yapısından kaynaklanmaktadır. Bu vadi, Kapadokya’ya gelen misafirlerin mutlaka uğradığı popüler noktalardan biridir. Aynı zamanda her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Kapadokya Mavi Tur gezimiz, rotamızda planlandığı şekilde yaklaşık 1.5 saatlik bir yürüyüş ile devam etmektedir. Bu 1,5 saat içerisinde seyir zevki son derece yüksek olan Kızıl Vadi’nin önemli bir kısmını keşfetme şansı bulacaksınız. Vadi’nin kızıl büyüsü öyle yüksektir ki kendinizi bir peri masalındaymış gibi hissetmekten alıkoyamayacaksınız. Aynı zamanda romantik bir atmosfere sahip olan bölgenin turistler tarafından bir evlilik teklifi noktası olarak değerlendirildiği bilgisini de es geçmeyelim. Ayrıca tarihi dokusunun yanında muazzam güzellikteki fotoğraf çekimlerine de oldukça elverişlidir.

Son olarak, bölgenin arazi yapısını da göz önünde bulundurmakta fayda olduğunu belirtelim. Kapadokya Mavi Tur rotası genel itibariyle bol yürüyüş deneyimleri içermektedir fakat Kızıl Vadi bölgesinin ekstra engebeli yapısına uygun olacak şekilde hazırlanmak önemlidir. Bu nedenle engebeli alana uygun bir ayakkabı seçmek misafirlerimizin yararına olacaktır.


Kızılçukur Vadisi Nerede?

Kapadokya Kızıl Vadi, Nevşehir’e bağlı olan Ürgüp ilçesinde yer almaktadır. Üç Güzeller’e yaklaşık 4 km uzaklıktaki vadiye olan ulaşım Nevşehir-Ürgüp yolu üzerinden yapılmaktadır.


Çavuşin Köyü

Turumuzun üçüncü durağı olan ve Göreme beldesine yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan Çavuşin Köyü, Kapadokya Bölgesi’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Dolayısıyla binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan köy, tarihin izlerini en iyi şekilde gözlemleyebileceğiniz alanlardan biridir. Bir yanı yıkılmış harabe yapılardan oluşan köy Kapadokya’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettikleri bir diğer popüler alandır. Roma dönemindeki dini baskılardan kurtulmak isteyen belli bir kesim bu bölgeye yerleşmiştir. Kendi dinlerini özgürce yaşayabilecekleri çok sayıda kiliseyi ve başka ibadethaneleri de bölgede bulunan peri bacalarında oyuklar açarak inşa etmişlerdir.

Kapadokya bölgesinin tamamı için geçmişte Hristiyan halklara ev sahipliği yapmış olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle de bölgenin tamamı hakkında Hristiyanlıkla bir alaka kurulabilmektedir. Fakat kendi dinlerini yaşayabilmek ve aynı zamanda yayabilmek adına inşa edilen birçok kilise özellikle Çavuşin Köyü bölgesinde bulunmaktadır. Bu bölgedeki bazı kiliselerin geçmişinin 5. yüzyıla dek uzandığı bilinmektedir. Ancak burada bulunan çok sayıdaki kiliseden özellikle iki tanesi turistler tarafından en çok ziyaret edilen kiliselerdir.

Bunlar; ismini doğrudan bulunduğu bölgeden alan Çavuşin Kilisesi ve Vaftizci Yahya Kilisesi’dir. Kapadokya Mavi Tur çerçevesinde bu iki kilisenin kapsamlı gezisi de misafirlerimize sunulmaktadır. Turumuz boyunca bölge hakkında her türlü bilgiye sahip donanımlı rehberlerimiz sizleri bilgilendirecek ve bu alana dair hislerinizin gittikçe yükseldiğini fark edeceksiniz. Ortamdaki mistik havanın büyüsüne kapılmaktan kendinizi alı koyamayacaksınız.


Kapadokya Turu Öğle Yemeği

Rotamızda belirlendiği üzere turumuzun dördüncü durağı öğlen yemeğidir. Bu noktaya dek gezilecek yerler bol yürüyüş ve bol keşif içermektedir. Dolayısıyla misafirlerimizin kaybettikleri enerjilerini geri toplayabilmeleri bizim için önemlidir. Toplamda 1 saat süren öğle molasında 3 çeşitten oluşan bir menü misafirlerimizi beklemektedir. Rahatça yemeklerini yiyebilecekleri ve dinlenebilecekleri bu 1 saatlik molanın ardından misafirlerimizin ruhlarını doyurmaya kaldığımız yerden devam etmekteyiz.


Güvercinlik Vadisi

Turumuzun beşinci ve son durağı olan Güvercinlik Vadisi, Kapadokya’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradıkları başlıca noktalardan biridir. Adını o bölgeden yaşayan güvercinlerden ve onların yuvalarından almaktadır. Bu vadi, şüphesiz ki bu turun son durağı olmak için en doğru seçenektir. Tur boyunca gezilen yerlerin ve yapılan aktivitelerin sayısı belli bir amaca ve düzene göre acentemiz tarafından özenle düzenlenmektedir. Dolayısıyla Kapadokya Mavi Tur için son noktanın Güvercinlik Vadisi olması da bir tesadüf değildir. Öyle ki, yaklaşık olarak güneşin batışına denk gelen vadi gezisi, o bölgedeki en büyüleyici manzaraları yakalayabileceğiniz saatlere göre ayarlanmaktadır. Bütün Kapadokya ayaklarınızın altındaymış gibi hissettiren vadi gün batımında son derece romantik bir ortama da ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca bölgeye adını veren kuşların bu bölgede bizzat yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Tarihi 9. yüzyıla dek uzanan güvercin yetiştiriciliğinin aynı zamanda Kapadokya’daki üzüm bağlarıyla da doğrudan ilgisi bulunmaktadır. Öyle ki, üzüm bağlarının gelişiminde güvercin gübresinin çok büyük bir katkısının olduğu bilinmektedir. Bu bölgede döngü içerisindeki ekosistem birçok farklı güvercin çeşidinin de burada var olabilmesine olanak sağlamaktadır.

Yüksek konumu nedeniyle misafirlerine oldukça keyifli bir gezi ve yürüyüş deneyimi yaşatan Güvercinlik Vadisi, Göreme ve Uçhisar beldelerinin arasında yer almaktadır. Yaklaşık uzunluğu 4100 metreyi bulan vadi oldukça büyük bir alana yayılmış durumdadır. Üstelik muhteşem peri bacaları manzaralarına şahit olduğumuz bu bölgede aynı zamanda kiliseler de bulunmaktadır. Ayrıntılı şekilde katıldığınız bir Güvercinlik Vadisi turunun ardından günün sonuna gelirsiniz. Böylece tüm bu güzel deneyimleri de heybenize attıktan sonra otele doğru dönüşe geçilmektedir.


DAHİL OLANLAR:
Otelden Alınma
Rota Kapsamındaki Yerlerin Gezisi
Profesyonel Bir Rehberlik Hizmeti
Müze Girişleri
3 Çeşit Öğlen Yemeği
Otele Dönüş

HARİÇ OLANLAR:
Öğle yemeğinde alınan içecekler
Kişisel Harcamalar

EK BİLGİLER

Kapadokya Mavi Tur ile ilgili tüm detaylı bilgiye tur sayfamızın tanıtım metninden ulaşabilirsiniz. İPTAL POLİTİKASI:
İptal ve iade politikasına sitemizin en alt kısmında yer alan (footer) iptal, iade ve rezervasyon koşulları linkinden detayları okuyarak ulaşabilirsiniz.