Ürgüp Gezilecek Yerler


Nevşehir’e sadece 20 km uzaklıkta tarihiyle ve doğal güzellikleriyle sizi büyüleyecek bir yer var denilse ne derdiniz? İşte bahsettiğimiz bu masal diyarı Nevşehir ilinin küçük bir ilçesi olan Ürgüp, asırlar boyu farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Ürgüp gezilecek yerler yazımızda bugün doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla adı sınırları aşmış olan bu ilçeyi ele alacağız. Burası yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Merkezde çok fazla peribacası göremeseniz de mimari yapısı emin olun sizi büyüleyecektir. Benzersiz taş mimarisinin güzelliğiyle pek çok popüler dizi ve filme ev sahipliği yapan bu bölgeyi Asmalı Konak, Yer Gök Aşk, Aşk ve Mavi dizilerinden de hatırlayabilirsiniz. Gelin İç Anadolu’nun en turistik bölgelerinden biri olan bu güzel diyar Ürgüp’te tatil programınızda yer ayırmak isterseniz sizler için mimarisinden otellerine kadar geniş bir program oluşturalım. 

Ürgüp’ün Tarihi

Ürgüp’ü iyi tanıyabilmek için öncelikle köklü tarihini de bilmek gerekmektedir. Ortodoks Hristiyanlar için büyük bir öneme sahip Ürgüp, tarihin tozlu sayfalarında önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle 17. Yüzyılda Romalıların zulmünden kaçan Hristiyanların sığındığı ve kültürlerini geliştirmeye imkan buldukları Ürgüp’te bugün halen o yılların izlerini takip edebileceğiniz pek çok alan bulunmaktadır. Daha sonra Bizanslılara, Selçuklulara ve Osmanlılara ev sahipliği yapan bu ilçe insanlar için cazibesiyle her zaman önemini korumuştur. Peki Ürgüp’ü bu kadar güzel yapan, toplumların cazibesini çeken şey neydi? Ürgüp için sayacağımız güzelliklerin listesi o kadar uzun ki gelin sizlerle beraber kentin geleneksel taş mimarisini, doğal güzelliklerini, dini bölgelerini birlikte tanıyalım.


Ürgüp Gezilecek Yerler

Ürgüp’ün sahip olduğu doğal güzelliklerin yanında tarihi öneminden dolayı asırlar boyunca burada yaşayan toplumlar önemli eserlerini inşa etmişlerdir. Merkezinde Kapadokya’nın yüzünü oluşturan oyulmuş kaya yapılarını ve sıralanmış taş evlerini yürüyerek gezmek isteyenler için egzotik bir hava sizi bekliyor. Aynı zamanda gece hayatını sevenler içinde bir hatırlatma: Kapadokya’da gece hayatını yaşamak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Ürgüp’ün arap evlerini, kayanın içine oyularak yapılmış barlarını, şık restoranlarını mutlaka görmeden gitmemelisiniz. Yani gündüzü ve geceyi dolu dolu dolu yaşayacağınıza söz verdiğimiz Ürgüp için o zaman rotaları belirlemeye başlayalım.

Kapadokya Mustafapaşa

O zaman turumuza en popüler yerden, bir zamanlar hepimizin tutkunu olduğu Asmalı Konak’ın çekiminin yapıldığı yerden başlayalım. Kapadokya Ürgüp’e gelip de Asmalı Konak’ı ziyaret etmeyen var mıdır? Günümüzde konak Old Greek House adıyla otel ve restoran hizmeti vermektedir. Ziyaret edecek olursanız bir kahve eşliğinde Seymen Ağa ve Bahar’ın dolu dizgin aşkının yaşandığı bu mekanı daha iyi hissedebilirsiniz.

Burayı gezmek isterseniz yalnızca Asmalı Konak değil hemen yakınlarında bulunan  Aziz Nikolaos Manastırı, Konstantin Helena Kilisesi, Gomeda Vadisi ve Saklı Vadi (Baltanın Yeri)’ni de görebilirsiniz. Gomeda vadisinin diğer adıyla Küçük Ihlara olarak da duymuş olabilirsiniz. Vadinin içerisinde yer alan güvercinlikleri görünce kendinizi küçük bir kasabada bile sanabilirsiniz. Bu bölgenin diğer doğal güzelliği olan Saklı vadi ise adına yarışır biçimde gizemli tavrıyla sizleri bekliyor olacak. 

Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi

Ayrıca Kapadokya hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz de Mustafapaşa’da bir müze bulunuyor: Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi. 150 yıllık bu tarihi konak düzenlenerek turistlere Kapadokya’nın hikayesini anlatıyor. Bununla birlikte ilk el yapımı bebek müzesidir. 3 bine yakın bebeğin bulunduğu bu müze özel bir müzedir ve bu yüzden müze kart geçerli değildir. Giriş ücreti 12 TL, öğrenciler içinse 8 TL’dir. Pazartesi hariç her gün 10.00 – 18.00 arası müzeyi ziyaret edebilirsiniz.


Kızılçukur Vadisi

Belki de gün batımının en çok yakıştığı yerlerden biri olan Kızılçukur vadisini görmek bir masal diyarını görmek gibidir. Ürgüp’e yalnızca 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Vadi adını sahip olduğu doğal güzellik kızıl tüf kayalardan almaktadır. Gün batımında gökyüzündeki kızıllık ile vadinin rengi birleşince ortaya çıkan manzaranın güzelliği ise dillere destandır. Size tavsiyemiz gün batımından 2 saat önce orada olmanız.

Vadide gün batımını izlemek isteyenler için özel bir manzara terası da bulunmaktadır ve giriş ücretlidir. Aracınızı park edebileceğiniz otopark alanı mevcuttur. Vadiye girebilmek içinse Üzümlü Kilise’ye uzanan 250 metrelik bir patikaya girmek gerekmektedir. Üzümlü Klise peribacası oyularak yüzyıllar önce inşa edilmiştir.  Ayrıca bu vadide Çavuşin Köyü’ne ulaşan yürüyüş parkuru da bulunmaktadır. Rahat bir tempoda 3 veya 4 saatlik bir yürüyüşle tüm parkuru tamamlayabilirsiniz. Dileyenler bu patikada deve veya at ile safaride yapabilmektedir.

Pembe Vadi

Kapadokya’nın bir diğer masal diyarı olan Pembe Vadiyi, Dervent Vadisi veya Hayal Vadisi olarak duymuş olabilirsiniz. Bu Hayal Vadisinde kendinizi klişelerin, Roma mezarlarının, peribacalarının arasında dolaşırken bir masal kahramanı sayabilirsiniz. 50 milyon yıl önce kocaman bir deniz, yanardağların patlamasıyla kurumuş ve soğumuş lavların şekil verdiği peri bacalarını almış. Anlattığım hikaye bir hayal gibi değil mi? İşte Pembe Vadide gezerken gün batımıyla beraber pembe rengini alan her biri başka surette peribacalarını izlemek de bu yüzden hayal gibi olacak. Avanos- Ürgüp yolu üzerinden bu vadiye ulaşım sağlanmaktadır.


Ürgüp Müzesi

Ürgüp’ün merkezinde yer alan Kapadokya Ürgüp Müzesi’ni ziyaret ederek arkeolojik ve etnografik eserleri görebilirsiniz. Müzenin hemen girişinde Mustafapaşa’da bölgesinde bulunan 10 milyon yaşında dişi mamut fosilleri sizi karşılamaktadır. İçeride Acıgöl çevresinde yapılan kazılarda bulunan 3. Jeolojik zamandan kalma deniz mahsulü fosiller yer almaktadır. Helenistik, Eski Turunç Çağı, Bizans ve Roma dönemlerine ait de pek çok eser bulunmaktadır. Müzeye ulaşım ise Kayseri Caddesinden son derece kolaydır. Müze girişi ücretsizdir. Fakat gittiğiniz dönemin giriş ve çıkış saatlerine dikkat etmeyi unutmayın. Yaz dönemi 09:00 – 19:00, kış döneminde 08:00 – 17:00 müzenin ziyaretçi kabul saatidir.

Mazı Yer Altı Şehri

Bir zamanlar 6 bin kişiye ev sahipliği yapan Mazı Yer Altı Şehri, ziyaretçileri tarihin karanlık zaman tüneline açılan bir kapıdır.  Ürgüp’e 18 km uzaklıkta bulunan bu gizemli şehri Kapadokya’nın yalnızca yeryüzünde değil aynı zamanda yer altında da güzelliklerinin devam ettiğinin kanıtıdır. Bu devasa şehrin 4 girişi bulunmuştur. Devasa diyoruz evet, çünkü bu şehir 8 katlıdır. Erken Roma döneminden kalan şehir Hristiyanların dinlerini yaşamları için bir sığınaktır. Giriş ve çıkışların güvenli olması için büyük sürgü taşlarla kapatılmıştır. Çok büyük bir yaşam alanlarının yanı sıra sağlayan bu oyulmuş kayalar geçim kaynağı sağlamak için ahırlar, ibadet etmek için kiliseler, depolar da yer almaktadır.  Müze kartınızla da gezebileceğiniz bu yer altı şehrine giriş ücreti 15 TL’dir. Müze 08.00-17.00 saatleri arasında her gün ziyarete açıktır. Müzeye girişte son bileti almak için gişe kapanış saati ise 16.15’dir.

Temenni Tepesi

Ürgüp’ün tam merkezinde yer alan Temenni Tepesi Sümercede dua edilen kutsal alan demektir.Anlayacağınız üzere mistik bir havaya sahip olan Temenni Tepesinden 1.140 metre yüksekte şehri selamlayabilirsiniz. Seyir terasına ulaşmak için kayalara oyularak inşa edilmiş bir tüneli geçmeniz gerekmektedir. Şansınız yaver gider hava güzel olursa kim bilir Erciyes Dağı’nı bile görebilirsiniz. Tepede ayrıca 2 tane kümbet ve taka mezarlar bulunmaktadır. 


Pancarlık Vadisi

Pancarlık Vadisi, Kapadokya’nın eşsiz manzarasında kamp yapmayı isteyenler için harika bir alandır. Ürgüp’e 5 km kadar kısa mesafededir. Bu vadide bir kaya kütlesinin oyularak inşa edildiği Pancarlık Kilisesini ziyaret edebileceğiniz, kiliseye giden yolda güvercinlikleri görebileceksiniz. Geniş bir alana yayılan vadide yeşilliklerle peri bacalarının kızıl tonlarının birbirine nasıl karıştığına şahit olacaksınız.

Üç Güzeller Peri Bacaları

Kapadokya’da çekilen hemen hemen her fotoğraf karesinin arkasında onu görebilirsiniz. İşte Üç Güzelleri Peri Bacalarını vazgeçilmez yapan nedenler…Birçok efsaneye konu olan peribacaları karşıdan baktığınızda 3 tane insanı anımsatmaktadır. Bu güzellikleri görmek ise Ürgüp’ten 5 km uzaklıktadır. Bu üç güzel peribacasını görmek içinse herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır.

Ürgüp’e Nasıl Gidilir?

Eşsiz manzarasını izleyebilmek için Ürgüp’e Nasıl Gisilir? Ürgüp’e karadan veya havadan ulaşım mümkündür. Birçok otobüs firmasıyla karadan Ürgüp otogarına ulaşabilirsiniz. Otogardan taksi veya minibüsle kalacağınız yere rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.  İkince seçenek olarak uçak yolculuğu ile Ürgüp’e ulaşabilirsiniz. Birçok şehirden Nevşehir havalimanı olan Kapadokya Havalimanı’na ulaşım sağlanmaktadır. Havalimanından transfer servis araçları veya minibüslerle Ürgüp merkeze ulaşabilirsiniz. Özel aracınız ile Ankara’dan 310 km, İstanbul’dan ise 675 km yolculuk yaparak ulaşım sağlayabilirsiniz.


Ürgüp’te Ne Yenir?

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan, her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin akın ettiği Ürgüp’te birçok dünya mutfağını tadabilirsiniz. Bununla birlikte Türk yemeklerinin bölgeye has tariflerini mutlaka tatmalısınız. Başlangıç olarak sütlü veya düğün çorbasını tercih edebilirsiniz. Testi veya çömlek kebabı ise bölgenin meşhur ana yemeklerinden biri. Masanızda yanan bir testinin kırılmasıyla dağılan kebabın kokusu sizleri mest edecektir. Son olarak tatlıda ağpakla, kayısılı dolma veya dıvıl ayva önerimizdir. 

Ürgüp Hangi Mevsimde Gezilir?

Dört mevsim güzelliklere şahit olacağınız Ürgüp karasal iklime sahiptir.  Yazlar sıcak ve kurakken, kışın kar manzarası eşliğinde Peribacalarını ziyaret edebilirsiniz. Ürgüp’ün en sıcak olduğu ay ise Temmuzdur. Kış severler ise Aralık ve Ocak aylarında Ürgüp’ün en soğuk günlerini görebilir. Kendinize uygun bir zamanı seçerek Ürgüp’te havanın tadını çıkarabilirsiniz. 

Ürgüp Otelleri

Peki bu güzel Ürgüp’ü ziyaret ederken hangi otellerde dinlenebilirsiniz? Sizler için önerilerimiz var.

Elika Cave Suites & Spa

Ortahisar Kalesi’nin hemen yanında sokak otel konseptine sahip Elika Cave Suites & Spa

Sizler için ilk seçeneğimiz. Elika Cave Suites & Spa uluslar arası alanda pek çok ödül almış bir butik oteldir. Neredeyse 800 yıllık 21 mağara odası ve 1850’lerden kalma bir konaktan 8 taş odasıyla her bütçeden ziyaretçinin konaklayabileceği tarzda odaları bulunmaktadır. Odalarda kullanılan mobilyalar ise ayrıntılı olarak düşünülmüş. İçerisinde bulunan NO:10 Restaurant’ın zengin menüsüyle eşliğinde yöresel şarapları da tadabilirsiniz. Restoranın aynı zamanda Lounge bölümünde teraslarından şehri izleyerek yemek yiyebilirsiniz. Otelde güncel olarak konaklamak için en düşük fiyat gecelik 475 TL’dir.

Utopia Cave Cappadocia

Yöre mimarisine sahip Utopia Cave Cappadocia’da otantik havasıyla ziyaretçileri kendine çekmektedir. Suit, deluxe ve standart oda olmak üzere farklı seçeneklerde konaklayabileceğiniz 76 oda bulunmaktadır. Suitler 30 m² ile 70 m² arasında büyüklüklere sahiptir.   Odalarınızda bir taş konağın içerisinde yaşamayı deneyimleyeceksiniz. Dinlenmek isteyen ziyaretçiler için sauna ve spa hizmetleri de ücretli olarak bulunabilmektedir. Otelde 07:00-10:00 arasında açık büfe kahvaltı verilmektedir. Akşam yemeği ise isteğe bağlı olarak 18:00-22:00 arasında verilmektedir. Otelde güncel olarak konaklamak için en düşük fiyat gecelik 842 TL’dir.


Dere Suites Kapadokya

Göreme Açık Hava Müzesi’ne 8 km uzaklıkta bulunan Dere Suites Kapadokya’nın 18 odası bulunmaktadır. Standart Cave, Deluxe Cave, Junıor Cave, Family Cave, Honeymoon Suite, King Suite odaları restore edilmiş kaya odalardır. Bölgeyi bisikletle gezmek isterseniz de otelden bisiklet kiralama fırsatınız bulunmaktadır. Otelde güncel olarak konaklamak için en düşük fiyat gecelik 672 TL’dir.

Golden Cave Suites

Ürgüp’ü tepeden izleyeceğiniz Esbelli mahallesinde bulunan Golden Cave Suites

Merkeze yürüyerek sadece 10 dakika uzaklıkta bulunmaktadır.  Golden Cave Suites’e ev sahipliği yapan yapı tahmini 300 yaşındadır. Otele adını veren ise yapının sahip olduğu eşsiz kaya yapısının rengidir. Deluxe odalar, Superior ve Royal süitler kaya veya taş yapımıdır. Odaların genişliği 40  ile 80 m2 arasında değişmektedir. Otelde güncel olarak konaklamak için en düşük fiyat gecelik 1.650 TL’dir.