Özkonak Yeraltı Şehri Turu


Kapadokya doğal ve tarihi birçok yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında manzarası birbirinden güzel sayısız vadi yer almakta. Aşıklar Vadisi, Güllüdere Vadisi, Güvercinlik Vadisi gibi büyüleyici yerleri gezmek istiyorsanız katılabileceğiniz birçok tur var. Kapadokya at turu, ATV turu veya deve turu bunlara örnektir. Hatta, yürümeyi sevenlerin katılabileceği özel vadi yürüyüş turları da mevcut. Tabii ki, Kapadokya’nın güzelliği Peribacaları ile vadilerinden ibaret değil. Bunların yanı sıra, Kapadokya yeraltı şehirleri ile de meşhurdur. Bu yeraltı şehirlerinin tarihi milattan önceki yıllara dayanmaktadır. Özkonak Yeraltı Şehri bunlar arasında en çok dikkat çekenlerdendir.

Kapadokya birçok yeraltı şehrine ev sahipliği yapıyor. Bu şehirler geçmişte Kapadokya bölgesinde yaşayan insanların hem depo olarak hem de savaş zamanlarında sığınak olarak kullandığı bölümlerden oluşuyor. Binlerce insan kapasiteli olan Kapadokya yeraltı şehirleri tüneller yoluyla birbirleri ile de bağlantılı. Çok eski yıllarda, insan gücü ile inşa edilen bu yapılar görenleri hayrete düşürüyor. Bu nedenle, Kapadokya yeraltı şehirleri çok sayıda ziyaretçiye kapılarını açmaktadır. Özkonak Yeraltı Şehri de binlerce yıllık tarihi ile yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı olmaktadır. Kapadokya gezinizde Özkonak Yeraltı Şehri turu ile siz de bu olağanüstü yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Üstelik, yeraltı şehri turları özel turların yanı sıra grup turları olarak da düzenlenmektedir. Yani, dilerseniz Özkonak ile birlikte Kaymaklı Yeraltı Şehri’ni de gezebilirsiniz. Bunun için de Kapadokya Mavi Tura katılabilirsiniz.


Özkonak Yeraltı Şehri

Kapadokya bölgesi Erciyes Dağı, Hasan Dağı ve Güllü Dağı’nın püskürttüğü lavlardan oluşmuştur. Bu yumuşak tüf tabakaları zamanla aşınarak Peribacalarını ve eşsiz vadileri meydana getirmiştir. Bunların dışında, binlerce yıl önce insanlar da bu yumuşak tabakaları oyarak barınaklar inşa etmişler. Bunlardan biri de Özkonak Yeraltı Şehri’dir. Özkonak Yeraltı Şehri’nin ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmiyor. Ancak, araştırmalar sonucu Milattan Önce 400 yıllarında inşa edildiği düşünülmektedir. Kapadokya’nın pek çok bölgesinde olduğu gibi Özkonak da birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunlar arasında Hititler, Persler ve Romalılar bulunmakta. Hatta, Özkonak bölgesinin Geç Hitit döneminde yerel prensliklerin konakladığı yer olduğu söylenmektedir.

Özkonak Yeraltı Şehri Nerede

Tarihi Milattan Önce 400’lü yıllara dayanan Özkonak Yeraltı Şehri 1972 yılında ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Şehir müze yeraltı müzesi olarak hizmet veriyor. Özkonak Yeraltı Şehri, Nevşehir ilinin Avanos ilçesine bağlı Özkonak Kasabasında yer almakta. Şehrin Avanos’a uzaklığı 14 km’dir. Bunun dışında, Nevşehir’e uzaklığı ise yaklaşık olarak 35 kilometre. Ek olarak, Göreme ile Özkonak arasında da yaklaşık 23 km bulunmakta. Nevşehir Özkonak Yeraltı Şehri’ni özel veya grup turlarına katılarak ziyaret edebilirsiniz.

Özkonak Yeraltı Şehri Hakkında Bilgi

Nevşehir Özkonak Yeraltı Şehri 1972 yılında ziyarete açılmıştır. Ancak, şehir hala tamamen temizlenmemiştir. Özkonak Yeraltı Şehri toplamda 4 kattan oluşuyor. Bu yeraltı şehri günümüzdeki apartmanlar gibi dizayn edilmiş. Özkonak Yeraltı Şehri’nin ilk katı ahır olarak inşa edilmiş. Hayvanların alt katlara taşınmasının zor olmasının bunda etkili olduğu düşünülüyor. Diğer katlarda ise küçük odalar ve salonlar yer alıyor. Bu odaların bir kısmı saklanma ve barınma amacıyla kullanılmış. Bunun yanında, odaların bazılar erzak deposu olarak da kullanılmış. Bunlara ek olarak, yeraltı şehrinde şarap mahzenleri ve su depoları da yer alıyor. Hatta, Özkonak Yeraltı Şehri’nde su kuyuları ve mezarlıklar dahi bulunmakta. Bunun yanında, görenleri en çok hayrete düşüren şey ise yeraltı şehrinin son katında dar bir tünelle ulaşılan bir hapishane yer alması. 

Özkonak Yeraltı Şehri 4 kattan oluşmakta. Ancak, diğer yeraltı şehirlerinde olduğu gibi burada da havalandırma kanalları sayesinde rahatça nefes alınabilmekte. Ancak, müze girişinde de belirtildiği gibi astım ve yüksek tansiyon hastalarının girmemesi gerekmektedir. Yerin metrelerce altına uzanan bu şehirde aydınlatma için duvarlara oyuklar açılmış. Bu oyuklara yerleştirilen kandiller sayesinde geçmişte yaşayan insanlar uzun süre karanlıkta yaşayabilmişler. Yeraltı şehrinin dikkat çeken bir diğer özelliği de haberleşme için açılmış oyuklar bulundurması. Özkonak Yeraltı Şehri de diğer yeraltı şehirleri gibi savunma amacıyla inşa edilmiş. Savaş zamanlarında birçok insan bu şehre sığınarak hayatta kalmış. Ancak, Özkonak Kaymaklı ve Derinkuyu Yeraltı Şehirlerinden bu noktada ayrılıyor. Şehirdeki kapılarda düşmanlara kızgın yağ dökmek ve mızrak atmak için açılmış boşluklar bulunuyor. Yani, diğerlerinden farklı olarak Özkonak yalnızca savunma amacıyla değil saldırı amacıyla da kullanılmış.


Özkonak Yeraltı Şehri Giriş Ücreti 2022

Özkonak Yeraltı Şehri Kapadokya bölgesindeki önemli yeraltı şehirlerindendir. Bu yeraltı şehrinin tarihi Milattan Önce 400 yıllarına dayanmaktadır. Ayrıca, Persler ve Romalılar gibi önemli birçok medeniyetin izlerini taşımaktadır. Bu yeraltı şehri tarihe tanıklık edeceğiniz önemli bir yapıdır. Burası, Nevşehir Özkonak Yeraltı Şehri Müzesi olarak ziyaretçilerini kabul etmektedir. Yeraltı şehri haftanın her günü açıktır. Yani, istediğiniz her gün bu yeraltı müzesini ziyaret edebilirsiniz. Özkonak Yeraltı Şehri yılın farklı dönemlerinde farklı ziyaret saatleri ile hizmet vermektedir. Yeraltı şehri müzesi, Nisan ve Ekim ayları arasındaki dönemde 08.00 ile 19.00 arasında ziyarete açıktır. Öte yandan, Kasım ve Mart ayları arasında da 08.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet vermekte. Yani, yaz aylarında 19.00 olan kapanış saati kış aylarında 17.00’dır. 

Bu benzersiz yeraltı şehrini ziyaret etmek isteyen turistlerin en çok sorduğu bir diğer soru ise Özkonak Yeraltı Şehri giriş ücretlidir. Siz de Kapadokya gezinizde bu olağanüstü yapıyı ziyaret etmek isterseniz özel Özkonak Yeraltı Şehri turuna veya grup turlarına katılmanız yeterlidir.

Özkonak Yeraltı Şehri Tarihçesi

Araştırmalara göre, Nevşehir Avanos Özkonak Yeraltı Şehri Milattan Önce 400’lü yıllarda inşa edilmiş. Bu bölgenin Geç Hitit döneminde yerel prensliklerin mekânı olduğu söyleniyor. Daha sonra ise Persler ve Romalılar bölgeye sahiplik yapmış. Şehir toplam 4 kattan oluşmakta. Ahır, mutfak, erzak ve su depoları, şarap mahzenleri, odalar ve salonlardan meydana gelmekte. Bunun yanında, haberleşmeyi sağlayan oldukça küçük oyuklar bulunuyor. Bu haberleşme kanalları sayesinde düşman saldırısında katlar arası haberleşme sağlanabiliyordu. Ayrıca, şehirde bir de hapishane yer alıyor. Bu yüzden, Özkonak oldukça ilgi çekici bir yeraltı şehri. 

Ek olarak, bu yeraltı şehrinde düşmanlara saldırmak amacıyla kapılarda delikler de yer alıyor. Bu deliklerin mızrak atmak ve kızgın yağ dökmek için kullanıldığı düşünülüyor. Diğer yeraltı şehirleri yalnızca savunma amacıyla kullanılıyordu. Bu nedenle, Özkonak Yeraltı Şehri bu yönüyle diğer yeraltı şehirlerinden ayrılıyor. Bunun yanı sıra, bu yeraltı şehri diğer yeraltı şehirlerinden de daha küçük. Örneğin, Kaymaklı Yeraltı Şehri 8 kattan oluşuyor. Bunun dışında, henüz tamamen temizlenmeyen yeraltı şehrinde 4 mezar, 8 kuyu ve 3 havalandırma yer almakta. Tarihi yapısı ile oldukça ilgi çeken bu yeraltı şehri her yıl hem yurt içinden hem de yurt dışından çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir.


Özkonak Yeraltı Şehri Nasıl Bulundu

Kapadokya bölgesinde 200 civarında yeraltı şehri bulunmaktadır. Bunlar tarihin farklı dönemlerinde inşa edilmiştir. Ancak, çoğu yeraltı şehrinin tarihi milattan önceki yıllara dayanmaktadır. Bu yeraltı şehirleri savaş zamanlarında düşmanlardan kaçmak için kullanılmış. Bu nedenle, insanların bir süre orada yaşayabilmesi için erzak depoları, su kuyuları ve hayvanları barındırmak için yapılan ahırlardan oluşmaktalar. Dahası, bu şehirler olağanüstü havalandırma kanalları da barındırıyor. Özkonak yeraltı şehrinde bunlara ek olarak haberleşme kanalları, hapishane ve saldırı amaçlı kapılara açılmış delikler de bulunmakta.

Özkonak Yeraltı Şehri ilk olarak Latif Acar tarafından keşfedilmiş. Latif Acar, bahçesindeki yeraltı odalarını ilk keşfettiğinde soğuk hava deposu olarak kullanmış. Yiyeceklerini burada muhafaza etmiş. Daha sonra bahçesini sularken suyun bir kısmının yerin altına süzüldüğünü fark etmiş. Bunun üzerine, kullandığı odalardan daha fazlası olabileceğini düşünmüş. Daha sonra, belediye ekipleri ve bakanlık bölgede kazı çalışmalarına başlamış. Böylelikle, 4 kattan oluşan Özkonak Yeraltı Şehri keşfedilmiş. Halen tüm bölümleri temizlenemeyen bu şehir 1972 yılında ziyarete açılmış. İlgi çekici yapısı ile her yıl binlerce ziyaretçi bu şehre gelmektedir. Siz de Özkonak Yeraltı Şehri turu ile bu eşsiz tarihi yapıyı yakından görebilirsiniz.

Özkonak Yeraltı Şehri Turu Ücreti

Kapadokya bölgesi 200 civarında yeraltı şehrine sahiptir. Kapadokya’daki en önemli yeraltı şehirlerinden biri de İdiş Dağı’nın kuzey yamacında yer alan Özkonak Yeraltı Şehri’dir. Nevşehir Özkonak Yeraltı Şehri Milattan Önce 400’lü yıllara dayanmaktadır. Ayrıca, diğer yeraltı şehirlerinden farklı olarak Özkonak’ın son katında bir de hapishane yer almaktadır. Oldukça ilginç haberleşme kanalları da bulunmakta. Üstelik, bu haberleşme kanalları aynı zamanda havalandırma da kullanılmış. Savunmanın dışında düşmanlara saldırma amacıyla da kapılara delikler açılmış. Özkonak yeraltı şehri her yönüyle olağanüstü ve oldukça ilgi çekici bir şehir. Bu şehri gezmek ve görmek için Özkonak Yeraltı Şehri turuna katılmanız yeterlidir. 

Özkonak Yeraltı Şehri turunun ücreti 1 kişi için 1700 TL’dir. Bunun yanında, birden fazla kişi katılırsanız tur ücreti 2 kişi için 1900 TL ve 3 kişi için 2700 TL’dir. Bu ücretler Özkonak Yeraltı Şehri özel turuna aittir. Bunun yanı sıra, grup turuna katılarak da Özkonak Yeraltı Şehri’ni ziyaret edebilirsiniz. Bunun için Mavi tura katılabilirsiniz. Böylelikle, hem Özkonak ve Kaymaklı yeraltı şehirlerini birlikte ziyaret edebilirsiniz. Kaymaklı Yeraltı Şehri de 8 kattan oluşan yapısı ile görülmeye değer bir şehirdir. Bu nedenle, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.


Özkonak Yeraltı Şehri Turuna Neler Dahil

Araç

Rehber

Müze girişi

Transfer

Öğle yemeği

Otopark ücretleri

Özkonak Yeraltı Şehri 1972 yılında ziyarete açılmıştır. Tarihi birçok olaya ve savaşlara tanıklık etmiştir. Ayrıca, çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. İlgi çekici yapısı ve diğer yeraltı şehirlerinden farklı olan özellikleri ile her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmekte. Özkonak Yeraltı Şehri Kapadokya’daki en önemli yeraltı şehirleri arasında yer almaktadır. Halen tamamen temizlenmemiştir. Buna rağmen birçok tarihi kanıtı günümüze kadar ulaştırmaktadır. Bu nedenle bu yeraltı şehri mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken bir yapıdır. Özkonak Yeraltı Şehri turuna araç, yeraltı şehrine transfer ve otopark ücretleri dahildir. Bunun dışında, yeraltı şehrine giriş ücretleri de tur ücreti kapsamında yer almaktadır. Ayrıca, yeraltı şehri turu esnasında yenilecek öğle yemeği de bu ücrete dahildir.

Özkonak yeraltı şehri oldukça etkileyici bir tarihi yapıdır. Bu tarihi yapıyı tüm detayları ile gezebilmeniz ve öğrenebilmeniz için bu yapıyı iyi bilen tecrübeli bir rehber de turumuzda size eşlik edecektir. Bu tur ile Kapadokya için oldukça önemli olan yeraltı şehirlerinden Özkonak’ı ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz Özkonak ile birlikte Kaymaklı yeraltı şehrini de Kapadokya Mavi tura katılarak ziyaret etme şansını elde edebilirsiniz.