Kızılçukur Vadisi


Kızılçukur Vadisi

Nevşehir / Kapadokya'nın uçsuz bucaksız doğal ve kültürel eserlerinden bir tanesi de Kızılçukur Vadi ya da diğer adı ile Kızıl Vadi 'dir. Kapadokya özellikle son yıllarda sosyal medya kullanımının da artması ile oldukça ziyaretçi topluyor. Şimdi ise en popüler mekanlarından biri olan Kızılçukur Vadi ile karşımıza çıkıyor. Kızıl Vadi adı gibi kırmızı renklerle ve aralarda barındırdığı yeşil tonlarla herkesi büyülüyor. 

Bu vadide nelerin yapılabileceğini, içinde barındırdığı tarihi ve kültürel eserleri ve de doğanın bize sunduğu eşsiz manzarayı keşfetmek için aşağıdaki yazıyı okuyabilir ve bilgi edinebilirsiniz.

Kızılçukur Vadisi Nerede

Tam Adres

Yukarı Kızılçukur Vadisi, 50500

Ürgüp/Nevşehir

Kızılçukur Vadisi Yol Tarifi

Zelve Açık Hava Müzesi Tarafından Ulaşım

Kızıl Vadi; Zelve Açık Hava Müzesi, Üç Güzeller Peri Bacaları ve Göreme Milli Parkı'nın tam ortasında konumlanmış bir vadidir.

Direkt yol olmadığından dolayı Zelve Açık Hava Müzesi üzerinden gelmek için çevreden dolaşarak Üç Güzellere ya da Göreme'ye uğrayıp ulaşım sağlanabilir. Bu nedenden dolayı eğer çevredeki yapı ve eserleri de dolaşmak isterseniz;

Zelve Açık Hava Müzesi - Üç Güzeller - Kızılçukur Vadisi Zelve Açık Hava Müzesi - Göreme - Kızılçukur Vadisi sıralamasını takip edebilirsiniz. 

İlk seçenek için Ürgüp yoluna girilir. Ürgüp yolu üzerinden (Zelve Açık Hava Müzesi - Üç Güzeller - Kızılçukur Vadisi ) yaklaşık 16 km uzaklıktadır.

İkinci seçenek için ise Göreme yoluna girilir. Göreme yolu üzerinden (Zelve Açık Hava Müzesi - Göreme – Kızılçukur Vadisi ) ise yaklaşık 13 km uzaklıktadır. 

Göreme ile direkt arasındaki uzaklık

yaklaşık 6 km,

Üç Güzeller ile ise yaklaşık 4 km 'dir. 


Ortahisar Tarafından Kızıl Vadi Ulaşım

Eğer Zelve Vadisi tarafından yani kuzeyden değil de Ortahisar tarafından, yani vadinin güney kısmından geliyorsanız, sağda Üç güzeller, solda Göreme'yi geçip Kızılçukur Vadisi 'ne ulaşabilirsiniz. Yine yolculuk sırasında bu mekanlara uğrayabilirsiniz. 

Ortahisar'dan Kızılçukur Vadisi'ne direkt uzaklık yaklaşık 4 km 'dir. 

Kızılçukur Vadisi İçinde Ulaşım

Vadiye yürüyerek girebilmek için Üzümlü Kilise 'ye giden yoldan başlamak gerekir. Bu yola giriş vadi başından yaklaşık 250 metre aşağıdadır. Üzümlü Kilise 'ye gelmeden hemen önce bulunan tabela vadiye girdiğinizi gösterir. Buradan Çavuşin Köyü 'ne kadar yürünecek mesafe belirlenmiştir.

Çavuşin Köyü Ulaşım

Çavuşin Köyü 'ne yürüyerek ulaşım sağlanır. Doğa aşıkları için harika bir trekking olan bu yol hakkında detayları elde edebilmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Diğer Yerlere olan Ulaşım

Göreme Açık Hava Müzesi ~ 5 km

Ürgüp ~ 7 km

Uçhisar ~ 11 km

Avanos ~ 14 km 

Havaalanı ~ 35 km

Kızılçukur Vadisi Aktiviteler

Kapadokya'nın en iyi doğa yürüyüşü alanlarından biri olan bu vadi özellikle doğa ve spor severler için eşsiz bir cevher gibidir. Akşamüstü manzara seyrinin insana bambaşka bir huzur verdiği doğrudur. Bunun yanı sıra Kızılçukur Vadisi, birçok kilise barındırır. Hala daha tazeliğini koruyormuş hissi veren bu kiliselerden en popüler olanları ve diğer aktiviteler hakkında bilgi almak için yazıyı okumaya devam ediniz.


Kızılçukur Vadisi - Çavuşin Köyü Yürüyüş

Başlamadan Önce...

Kızılçukur Vadisi 'nin içine girip yürüyüşe başladığınız sırada bazı tünellerle karşılaşacaksınız. Çok uzun olmayan tünellerin orta kısımları ışık konusunda yardım almanız gerekebilir. Yanınızda bir ışık kaynağı taşımanız yararınıza olacaktır.

Kızılçukur Vadisi 'nden çıkarak Çavuşin Köyü 'ne 1 saate yakın bir zamanda varılabilir. Rahat bir tempo ile yürümek isterseniz 3 saate yakın sürebilir. Bu mesafe yaklaşık 4 km 'dir fakat üç farkı rotaya sahiptir. En uzun rota için 5 km denebilir. Bazı rotalar ATV sürücüleri için daha uygundur. 

Yürüyüş tam anlamıyla Üzümlü Kilise gezisinden sonra başlar. Yürüyüşe başladıktan sonra bazı tünellerle karşılaşılabilir. Tünellerin en uzunu 37 metre olup yazının girişinde de bahsedildiği gibi, bazen orta kısımlarındaki ışık eksikliği sorun yaratabilir. Dolayısıyla, küçük de olsa bir fener almak işinize gelebilir. Tünelin sonunda 20 metrelik merdivenli dik bir iniş bulunur. 

Kızılçukur Vadisi ileride Meskendir Vadisi ile birleşir ve ardından da yürüyüş sonlandırılır.

Üzümlü Kilise

İçerisindeki üzüm salkımları resimleri nedeniyle Üzümlü Kilise olarak adlandırılmıştır. 10. yüzyıl 'da yapıldığı tahmin edilen bu kilise Kızılçukur Vadisi girişinde bulunmaktadır. İçerisinde palmiye, asma, balık simgeleri barındırır. İki neflidir ve üzeri tonozla örtülüdür. Freskleri ile ünlü olarak diğer kiliselerden ayrılarak ön plana çıkar. Bu şaheserleri yapan kişi keşiş Aziz Nichitas 'dır. Kiliseye girebilmek için görevliden yardım isteyebilir ve kapısını açtırabilirsiniz.

Nef, kilisede merkez koridordur. 

Tonoz, yarım silindir biçiminde tavan örtüsüdür.

Fresk, kireç suyunda eritilmiş madeni boyalarla, yeni sıvanmış olan ıslak bir duvar yüzeyine resim yapma tekniğidir.

Haçlı Kilise

Haçlı Kilise, adının da geldiği 'Haç' simgesini tavanda büyük bir şekilde taşımaktadır. Haç ve çevresinde de değişik şekil ve semboller yer almaktadır. Bunun yanı sıra duvarda yer alan resim ve semboller de oldukça dikkat çekicidir. Tüm gerçekliği ve gizemleriyle canlı renklerle oluşturulmuş resimleri görmek büyüleyici ve merak uyandırıcıdır. Duvarlarında yer alan resim ve sembollerde gizli anlamlar ve yorumlamalar saklıdır.

Kızılçukur Vadisi Sıcak Hava Balonu

Kapadokya için en popüler aktivitelerden biri olan sıcak hava balonları hem izlemek hem de seyretmek isteyenler için Kızılçukur Vadisi civarında kalkıyor. Sabah erkenden gelmeniz gereken sıcak hava balonlarının denetimi Sivil Havacılık tarafından yapılıyor. Günün rüzgarlı olması durumuna göre çok kalabalık bir grup olsa bile kalkış gerçekleşmeyebiliyor. Dolayısıyla bunu göz önünde bulundurmakta fayda vardır ki sağlık her şeyden önce gelir.

Özellikle vadide çıkılan tepelerden balonları izlemek ve anın tadını çıkarmak belki de tüm yorgunluğunuzu alır ve sizi huzura götürür. 


Kızılçukur Vadisi At Safari

Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Kapadokya, adını Pers dilinde Katpatuka ' dan alıyor. Katpatuka, Güzel Atlar Ülkesi anlamına geliyor. Adını bile buradan almış olan böyle bir mekanda dostlarımız olan atlar ile vakit geçirmek olağandan farklı hissettirir. 

Vadide gerçekleşen at sırtında gezi turlarına katılabilir ve doğanın kendine has olan havasını tüm kemiklerinizde hissedebilirsiniz. Vadinin içerisinde ve çevresinde yer alan at çiftlikleri ile bu deneyime oldukça yakınsınız! Üstelik tur öncesinde bu konuda deneyimli olmasanız bile size kısa bir eğitim verilir. Tur sırasında da yanınızda bir eğitmen ile birlikte hareket ederek olası sorunların önüne geçmiş olursunuz.

Kızılçukur Vadisi At Safari Ücret

Ücretler genellikle 1 ve 2 saatlik olarak belirleniyor. 1 saatlik At Safari için 250 ₺, gibi bir ücret söz konusudur. Gitmeden önce tur şirketini belirleyip önceden rezervasyon yaptırmakta yarar vardır.

Diğer saat ve fiyat bilgileri yaklaşık olarak;

2 saatlik At Safari ~ 350 ₺

3 saatlik At Safari ~ 450 ₺

4 saatlik At Safari ~ 550 ₺

civarındadır. 

Kızılçukur Vadisi ATV Safari

ATV turları özellikle bu sıralarda en popüler aktivitelerden biridir. Bu zevki arkadaş grubu ya da birlikte geldiğiniz kişilerle en güzel mekanlardan biri olan Kızılçukur Vadisi 'nde tadabilirsiniz. Kızılçukur Vadisi ile birlikte birkaç vadiyi daha içine alan bu tur kapsamları sizler için harika bir anı olarak kalacaktır. Tur öncesinde bu konuda deneyimli olmasanız bile bu bir sorun yaratmaz aksine size kısa bir eğitim verilir. Tur sırasında da yanınızda bir eğitmen ile birlikte hareket ederek tek başınızayken karşılaşabileceğiniz olası sorunların önüne geçmiş olursunuz.

Kızılçukur Vadisi ATV Safari Ücret

Gün içerisinde ve mevsim sıkıntısı olmadan istediğiniz zaman ulaşabileceğiniz bu aktivite genellikle 1 saat için yaklaşık 250 ₺ civarında olabiliyor. Eğer daha çok saat için almak isterseniz fiyat daha uyguna denk geliyor. Üstelik iki kişilik ATV kullanımları ile yanınızdaki kişiyle birlikte bu keyfi tadabilirsiniz. Turu yapacağınız firmayı tespit edip önceden arayarak rezervasyon yaptırmakta yarar vardır. 

Diğer saat bilgileri için yaklaşık olarak;

2 saatlik ATV turu ~ 350 ₺

3 saatlik ATV turu ~ 450 ₺

4 Saatlik ATV turu ~ 550 ₺

civarındadır.

Kızılçukur Vadisi Fotoğraflar

Fotoğraf çekimi için oldukça popüler ve özel olan bu alan terasının yüksekte bulunması nedeniyle çevreyi çok rahatlıkla görmenizi sağlıyor. Özellikle sabah erken saatlerde, gün doğumunda ve akşamüstü, gün batımı zamanında tercih edilen bu vadi kızıl rengiyle herkesi büyülüyor. Peri bacaları ve sıcak hava balonlarının büyülü manzarasını bu eşsiz doğa içinde seyretmek çok popüler.

İnternet veya sosyal medya üzerinde Kapadokya Fotoğraf Çekimi alanları üzerine arama yaparsanız, tavsiye edilen mekanlar arasında bu vadinin de olduğunu görürsünüz. Diğer vadilerden ayrılarak kızıl rengi ile herkesi büyülüyor. Volkanik tüf malzemenin zamanla oksitlenmesi sebebiyle kızıla dönen bu topoğrafya, fotoğraf çekimleri için eşsiz bir manzara sunuyor. 


Kızılçukur Vadisi Kamp Alanı

Tüm aktivitelerin yanı sıra son zamanlarda korona sebebiyle de artış gösteren kamp aktivitesi oldukça yaygınlaşmış durumda. Siz de Kapadokya’da ücretli kamp alanlarının varlığı ile inanılmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Eğer ki kendi kamp alanınızı kurmak isterseniz, bunun için öncelikle jandarmaya haber vermeniz gerekiyor. Aslında kendi seçtikleri alanlarda kamp yapan kişiler mevcut fakat bunun pek legal bir yol olmadığı belirtmekte yarar vardır. Özellikle sit alanı bölgesi olmasından dolayı sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Panaroma gibi bazı firmalar kamp alanlarında banyo, tuvalet, elektrik, internet gibi günümüz zamanında aktif olarak kullandığımız seçenekleri önümüze sunuyor. Hatta yüzme havuzu bile mevcut ki bu da aslında değişik bir deneyim olabilir.

Yeme içme konusunda da restoran ve kafelerin varlığı ile neredeyse hiç sorun yaşamayabilirsiniz. 

Kamp zamanı için yanınızdan yağmurluk tarzı bir kıyafetinizi eksik etmemeniz önerilir. Ayrıca hırka benzeri kıyafet taşımanız da yararınıza olacaktır.

Kızılçukur Vadisi Cafe Alanı

Çevrede bulunan birkaç cafe ile ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. 

Vadi girişinde bulunan büfelerden de atıştırmalık temini yapabilirsiniz.

Kızıl Vadi Restoran ve cafe alanları sayesinde özellikle de kahve ve çay konusunda sıkıntı yaşamayabilirsiniz. Fakat gitmeden önce sıcak içeceğinizi termosa doldursanız çok daha rahat edebilir ve doğa yürüyüşü temanız varsa daha uygun hissedebilirsiniz.

Kızılçukur Vadisi Alışveriş

Vadinin girişinde yer alan küçük çarşı hediyelik eşya alabilmeniz için en uygun mekanlardan birisidir. Başta Kapadokya 'nın en gözde sembollerinden biri olan Peri Bacaları 'na benzeyen minik taş heykeller ya da magnetler olmak üzere el yapımı havlu ve dokuma kilimler de sizlerin beğenisine sunuluyor. Fiyat bakımından da çok pahalı olmayan bu dükkanlarda sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilir ya da anı olarak tutabilirsiniz. 

Kızılçukur Vadisi Giriş Ücreti

Kızılçukur Vadisi'ne Giriş Ücretli Midir?

Evet, Kızılçukur Vadisi'nde araba ve bazı geçiş noktalarında ücret ödemeniz gerekebilir.

Kızılçukur Vadisi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Öncelikle Kızılçukur Vadisi manzarasını izleyebileceğiniz teras yakınında bulunan otopark için 2022 itibariyler 20 ₺ ücret ödemeniz gerekiyor. Geçiş noktalarında ise 5 ₺ gibi bir ücret söz konusudur.