Yeraltı Şehir Turları

Çıkış Tarihi
YERALTI ŞEHİR TURLARI LİSTELENİYOR

Kapadokya bölgesi, birçok açıdan Türkiye'nin en değerli bölgelerinden biridir. Aşk Vadisi, Güllüdere Vadisi ve daha birçok vadi yer almaktadır. Bundan dolayı da doğa aşığı insanlar için bu vadiler biçilmiş kaftan niteliğindedir. Büyük şehirlerin kalabalığından, stresinden kaçmak kendini doğaya atmak isteyenler için yaratılmışlar resmen. Temiz havayı içinize çekebilecek, stresten sıyrılıp saatlerce yürüyüş yapabileceksiniz. Karşınıza çıkan, Kapadokya'nın simgesi haline gelen peri bacaları da bu güzelliklere güzellik katacaktır. Tüm bunların dışında ise tabi ki de tarihi de bambaşka bir şeydir. Birçok kilise, manastır, şapel yer almaktadır. Aynı şekilde de sadece söz konusu ibadet yerleri de yoktur. Tüm bunların dışında sizlerin hoşunuza gidecek, tarihin en önemli yapıları da vardır. Söz ettiğimiz yapılar da yeraltı şehirleridir. Bu yeraltı şehirlerini görebilmeniz açısından sizler için yeraltı şehirleri turları düzenliyoruz. Kapadokya Kaymaklı Yeraltı Şehri Turu gibi.

Kapadokya bölgesi yerin üstünde olduğu kadar yerin altında da birçok güzelliğe sahiplik ediyor. Kapadokya’da 200 civarında yeraltı şehri bulunmakta. Bunlar arasından 36 tanesi yerin metrelerce altına uzanan eşsiz büyüklükte şehirler. İşte, Derinkuyu Yeraltı Şehri Turu bu şehirlerin en büyüğü. Derinkuyu Yeraltı Şehri halen tamamıyla temizlenmemiştir. Ancak, temizlenen kısmı ile 8 kattan oluşmaktadır. Yani, yerin altında 50 metre derinliğe ulaşmakta. Bu yeraltı şehrinde yaklaşık 50 bin insanın barındığı düşünülmektedir. Tamamı temizlenmiş halinin 80 metreyi aşan derinliği ile 12-13 kata kadar uzanacağı düşünülüyor. Bunun yanı sıra, yeraltı şehrinin 4 kilometrekare civarında bir alana yayılmıştır. Fakat, şu anda temizlenmiş kısmı yaklaşık olarak 2,5 kilometrekaredir.

Kapadokya’nın sayısız güzelliği arasında yeraltı şehirleri de vardır. Bu şehirler geçmişte yaşayan insanlar tarafından barınak olarak kullanılmış. Savaş zamanlarında binlerce insan bu şehirlerde kendilerini düşmanlarına karşı savunmuşlar. Bu nedenle, Kapadokya yeraltı şehirleri tarihi açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu yeraltı şehirlerinin en büyüğü Derinkuyu Yeraltı Şehri’dir. Nevşehir Derinkuyu Yeraltı Şehri bu özelliği ile her yıl binlerce gezginin ilgisini çekmektedir. Kapadokya gezilerinin olmazsa olmazı yeraltı şehirlerini ziyaret etmektir. Yeraltı şehirlerini ziyaret edebilmeniz için düzenlenen birçok tur bulunmakta. Üstelik, bu turlar yalnız bir yeraltı şehrini detaylıca gezmek isteyenler için özel turları barındırmakta. Buna ek olarak, birden fazla yeraltı şehrini gezmek isterseniz de grup turlarına katılabilirsiniz. Derinkuyu Yeraltı Şehri Turu ile gününüzü bu olağanüstü büyüklükteki şehri gezmeye ayırabilirsiniz. Öte yandan, Kapadokya Yeşil Tur sayesinde Derinkuyu ve Kaymaklı yeraltı şehirlerini birlikte gezme imkanı elde edebilirsiniz.

Kapadokya doğal ve tarihi birçok yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında manzarası birbirinden güzel sayısız vadi yer almakta. Aşıklar Vadisi, Güllüdere Vadisi, Güvercinlik Vadisi gibi büyüleyici yerleri gezmek istiyorsanız katılabileceğiniz birçok tur var. Kapadokya at turu, ATV turu veya deve turu bunlara örnektir. Hatta, yürümeyi sevenlerin katılabileceği özel vadi yürüyüş turları da mevcut. Tabii ki, Kapadokya’nın güzelliği peri bacaları ile vadilerinden ibaret değil. Bunların yanı sıra, Kapadokya yeraltı şehirleri ile de meşhurdur. Bu yeraltı şehirlerinin tarihi milattan önceki yıllara dayanmaktadır. Özkonak Yeraltı Şehri Turu bunlar arasında en çok dikkat çekenlerdendir.

Kapadokya birçok yeraltı şehrine ev sahipliği yapıyor. Bu şehirler geçmişte Kapadokya bölgesinde yaşayan insanların hem depo olarak hem de savaş zamanlarında sığınak olarak kullandığı bölümlerden oluşuyor. Binlerce insan kapasiteli olan Kapadokya yeraltı şehirleri tüneller yoluyla birbirleri ile de bağlantılı. Çok eski yıllarda, insan gücü ile inşa edilen bu yapılar görenleri hayrete düşürüyor. Bu nedenle, Kapadokya yeraltı şehirleri çok sayıda ziyaretçiye kapılarını açmaktadır. Özkonak Yeraltı Şehri de binlerce yıllık tarihi ile yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağı olmaktadır. Kapadokya gezinizde Özkonak Yeraltı Şehri Turu ile siz de bu olağanüstü yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Üstelik, yeraltı şehri turları özel turların yanı sıra grup turları olarak da düzenlenmektedir. Yani, dilerseniz Özkonak ile birlikte Kaymaklı Yeraltı Şehri’ni de gezebilirsiniz. Bunun için de Kapadokya Mavi Tur'a katılabilirsiniz.

Yeraltı şehir turları, söz konusu şehirleri daha iyi tanımanız ve hakkında daha fazla bilgi edinmeniz adına sizler için düzenlenmektedir.

Yeraltı Şehirleri Nedir?

Kapadokya'da yer alan yeraltı şehirleri bölgede en çok dikkat çeken yerlerdendir. Kapadokya'yı ziyaret eden yılda ortalama binlerce kişi, özellikle de yeraltı şehirlerini ziyaret emektedir. Kapadokya'daki yeraltı şehirlerinin bazıları daha ziyaretçilere açık olmasa da birçoğu ziyaretçi kabul etmektedir. Yeraltı şehirleri için kısaca insanların savaştan kaçabilmeleri, kendilerini koruyabilmeleri amacıyla inşa edilmiştir.

Kapadokya'da Kaç Tane Yeraltı Şehri Var?

'Anabasis' isimli bir kitabı kaynak olarak ele aldığımız zaman, Kapadokya'daki yeraltı şehirlerinin 200'ün üzerinde olduğunu varsaymaktayız. Söz konusu kitabın yazarı Ksenephon, kitapta anlattığına göre bu bölgede yer alan Derinkuyu ve Kaymaklı Yeraltı Şehirleri'nde bir müddet kalmış. Bazı yeraltı şehirleri ortalama olarak 30 bin kişilik kapasitelere sahiptirler. Araştırmalara göre yeraltı şehirleri, milattan önce 4. yüzyıldan beri vardır. Aynı şekilde de burada Hititler'den kalma birçok kalıntı ile de karşılaşmanız mümkündür.

Kapadokya'nın yapısına baktığımız zaman, volkanik patlama sonucunda ortaya çıkmıştır. Bundan dolayı da kayaların aşınması oldukça kolaydır. Yeraltı şehirlerini inşa eden insanlar da zekalarını konuşturmuş, Kapadokya'nın söz konusu özelliğini en iyi şekilde kullanmışlardır. Tahminlere göre de inşa edilen yer altı şehirlerin 30 bin kişilik kapasiteye sahip olması, yeraltı şehirlerinin yapımının oldukça uzun sürdüğü sonucunu çıkarabiliriz.

Yeraltı Şehirleri Neden Yapıldı?

Tarihten günümüze kadar Kapadokya bölgesi birçok savaşla karşılaşmıştır. Bundan dolayı da insanlar bu yeraltı şehirlerini kendilerini korumak adına sığınak olarak inşa etmişlerdir. Fakat bir diğer düşünce de mevcut. Aynı zamanda Kapadokya bölgesinde yaşayan insanlar sürekli toprak ile bir uğraş durumunda idiler. Bundan dolayı da bu uğraşın onları bu tarz bir yeraltı şehirleri inşa etmelerine de itmiş olabilir. Tüm bunların dışında da Kapadokya'da yapılan yeraltı şehirlerinin yapılış nedenleri için rivayetler bulunmaktadır. Fakat, özellikle de şehirlerin ilk boyutlarının ne amaçla yapıldığı hala net bir şekilde bilinmemektedir. Her açıdan diyebiliriz ki yeraltı şehirlerini inşa etmelerinde illa bir amaç vardı. Ve görünüşe bakılırsa da zamanında insanların çok da işlerine yaramış gibi duruyor.

Yapıldığı zamandan bu yana yeraltı şehirleri farklı amaçlara hizmet edilerek kullanılmıştır. Hristiyanlar, baskılardan kurtulabilmek için burayı sığınak olarak kullanmışlardır. Selçuklu dönemine baktığımız zaman ise de Selçuklular burayı askeri üs olarak kullanmışlardır.

Yeraltı şehirlerinde, olası bir saldırıya karşı, bu bölgede yer alan tüm evlerden yeraltı şehirlerine bağlantı kurmuşlardır. Geçilmesi zor olan odalar ve tuzaklar sayesinde düşmandan korunmak için ideal yapılardır yeraltı şehirleri. Bundan dolayı da Kapadokya'da yer alan en önemli yapılardır.